A scopium kamera ár érték arányban Nagyon jó választás. Sajna mindenkinek megvan az a reménye (nekem is megvolt) hogy mélyegezni is lehet vele. Esetleg egy fényesebb gömbhalmazt vagy hasonlót. Itt ki kell ábrándítanom minden amatőr csillagászt, mert azért arra nem alkalmas. Szoftveresen sem támogatja a hosszú expo-kat. Bolygóvideók készítésére azonban tökéletes. Tömörítetlen videót képes készíteni ami nagyon leegyszerűsíti a feldolgozást, viszont méretes tárhelyre van szüksége. Egy Kb kétperces videó kb 1 gb adatmennyiség. A gyári szoftvere nem az igazi, amilyen egyszerű olyan használhatatlan. Firecapture nevű ingyenes szoftvert ajánlanék mindenkinek, mert sokkal kezelhetőbb, és a minősége is szebb a videóknak. A scopium előnye, hogy közvetlenül usb-n csatlatkoztatható a laptophoz, vagy netbookhoz. Nekem egy régi-régi netbokom van nem egy erőmű játék is alig fut rajta, de a kamera tökéletesen működik a kicsikén. Felbontása 640×480 maximum ami már elég megfelelő minőségnek mondható, bár a mai monitorok teljesítményéhez kicsit kevés ezért a képet nem tőlti ki. Háttérképnek mozaikot érdemes készíteni. Holdmozaik készítésére tökéletes mint az itt látható. 38 darab képből készűlt:
A fényérzékenysége bolygókhoz bőven elegendő, nagyon zajos szintig fel lehet húzni. Ragyognak benne az objektumok. Személyes tapasztalatom az hogy minél sötétebb beállítást alkalmazzunk. Amikor már kicsit túl sőtétnek látszik a kép, akkor megfelelő nem lesz sok a zaj, de a részletek megfelelően előjönnek feldolgozáskor. Feldolgozáshoz Registax 6-ot szoktam használni, de nemrég kipróbáltam az autostackert programot, és mivel az jobban átlagol ezért vele kezdek és a már átlagolt képet dolgozom fel registax-al.
Összességében kezdők felszereléséből nem hiányozhat egy scopium. Főleg afokális fotózás után óriási erőlelépés megkönnyíti a fotózást, rengeteg új sikerélmény a továbbiakhoz.